Chwastnica jednostronna występowanie w pszenżycie

Chwastnica jednostronna to chwast powszechnie występujący na terenie Polski w zbożach. Jest to roślina jednoroczna, zaliczana do rodziny wiechlinowatych. Znana jest również jako kurze proso, prosówka, proso japońskie, czy proso dzikie. Najczęściej atakuje uprawy roślin okopowych, na przykład ziemniaki czy buraki, warzywa strączkowe, kukurydzę, ale zdarza się, że występuje również w zbożu.

W związku z tym także pszenżyto jest narażone na obecność tego chwastu. Chwastnica jednostronna jest niebezpieczna dla pszenżyta, gdyż ma bardzo podobny cykl życiowy. To sprawia, że w tym samym czasie co roślina uprawna chwast ma największe zapotrzebowanie na wodę, promienie słoneczne i składniki pokarmowe. Ze względu na to, że chwasty mają lepiej rozwinięty system korzeniowy niż zboża, stanowią dla nich silną konkurencję i pozbawiają roślinę uprawną cennych substancji odżywczych, w ten sposób ograniczając jej rozwój.

Odnotowuje się spadek plonowania pszenżyta nawet o 5% przy wystąpieniu zaledwie kilku kępek tego chwastu na jednym metrze kwadratowym Aby ograniczyć występowanie chwastnicy jednostronnej w pszenżycie, duże znaczenie ma profilaktyka. Ważne jest, aby systematycznie odchwaszczać uprawiane powierzchnie oraz obszary przylegające do pól, na przykład rowy i ścieżki. Ponadto należy stosować czysty materiał siewny, a nawóz z obornika powinien być dobrze rozłożony i przefermentowany. W przypadku wystąpienia chwastu w pszenżycie trzeba sięgnąć po preparat chwastobójczy.