Chwasty to rośliny, które nie tylko zakłócają estetykę ogrodu swoim wyglądem, ale również znacząco oddziaływają na kondycję roślin rosnących na działce. W przypadku występowania w uprawach, przyczyniają się do ograniczenia rozwoju rośliny, a przez to obniżają plony. Jednym z chwastów, który jest dosyć uciążliwy w zwalczaniu, jest stuliszek lekarski. Stulisz lekarski to chwast osiągający wysokość od trzydziestu do sześćdziesięciu centymetrów.

Kształtem przypomina mały krzak. Liście są pierzastodzielne, ząbkowane na brzegach oraz pokryte ledwie zauważanymi włoskami. W okresie kwitnienia, czyli od maja aż do października, występują kwiaty koloru jasnożółtego. Stuliszka lekarskiego najczęściej można spotkać na gliniastych, a nawet kamienistych glebach.

Zazwyczaj rośnie w pobliżu dróg lub płotów i na murach, ale może zachwaścić również rabatę warzywną czy ogród. Choć stuliszek lekarski być może jest dosyć niewinnie wyglądającą rośliną i może stanowić ozdobę łąk i pól, to jednak tylko pozory. Otóż stuliszek lekarski stanowi zagrożenie dla otaczających go roślin, ponieważ zawiera substancje toksyczne. Największa ilość toksyn znajduje się w nasionach i jest to bardzo niebezpieczne.

Dlaczego? Otóż, jeżeli chwast ten rośnie w zbożu, jego nasiona i substancje trujące mogą przedostać się do mąki, a tym samym pod postacią ciasta czy chleba trafić na talerz. Z tego powodu ważne jest, aby od razu po zauważeniu tego chwastu rozpocząć jego zwalczanie. Zazwyczaj najlepsze efekty przynoszą środki chwastobójcze.