Gatunki zboża

Ze statystyk wynika, że wśród krajów Unii Europejskiej Polska zajmuje drugie miejsce pod względem powierzchni uprawy zbóż i jest na trzecim miejscu pod względem zbiorów. Uprawa zbóż stanowi główny kierunek rozwoju rolnictwa w Polsce. Gatunki zbóż uprawiane w naszym kraju uzależnione są w dużym mierze od warunków klimatycznych i glebowych. Oto, co trzeba wiedzieć, na temat gatunków zboża.

Powszechnie uprawianym zbożem jest pszenica. W zależności od odmiany zalicza się ją do zbóż jarych lub ozimych. Pszenica odgrywa ważną rolę w światowej gospodarce – jest głównym surowcem spożywczym zaraz po ryżu. Uprawa tego zboża wymaga szczególnej pielęgnacji i wysiłku, ponieważ pszenica jest zbożem o dużych wymaganiach pokarmowych.

Żyzność gleby i dostępność składników mineralnych przekłada się na jakość ziarna. Zbiorów dokonuje się w sierpniu. Żyto również cieszy się w Polsce dużą popularnością, głównie dlatego, że w przeciwieństwie do pszenicy, jest to zboże o bardzo skromnych wymaganiach. Wystarczy zapewnić odpowiednią ilość wody oraz składniki naturalne, aby żyto mogło prawidłowo rosnąć.

Okres siewu żyta przypada na wczesną jesień, a okres zbiorów na przełom lipca oraz sierpnia. Kolejnym gatunkiem zboża jest owies. Aby mógł prawidłowo rosnąć, potrzebuje choć w niewielkim stopniu żyznych gleb oraz dużej ilości wody. Wysiewanie owsa odbywa się wraz z nadejściem wiosny, zazwyczaj w marcu lub w kwietniu, w zależności od warunków pogodowych, a zbieranie w sierpniu.

Owies znajduje zastosowanie głównie jako pożywienie dla zwierząt hodowlanych.