Często rolnicy decydują się na uprawę owsa głównie za sprawą kwestii finansowych. Otóż owies, w porównaniu z innymi zbożami, jest znacznie tańszy w pielęgnacji i uprawie. Przede wszystkim dlatego, że nie jest konieczne intensywne nawożenie tego zboża oraz częste stosowanie środków ochrony roślin. Przedstawiamy kilka porad na temat pielęgnacji tego zboża.

Jeszcze przed siewem dobrze jest nawieźć glebę nawozami o dużej zawartości azotu. To właśnie od ilości azotu w glebie będą zależały plony oraz jakość ziarna. Ponadto w przypadku gleb o małej ilości składników pokarmowych, należy stosować azoty zawierające fosfor i potas. Przy siewie należy pamiętać, że nie należy głęboko wzruszać gleby.

Owies jest zbożem, które ma duże zapotrzebowanie na wodę i słabo rozwinięte korzenie. W związku z tym konieczne jest wysiewanie nasion bardzo płytko, aby podsiąkanie wody nie było utrudnione. Dużą konkurencją dla owsa są chwasty, które bardzo szybko się rozwijają i osłabiają wzrost zboża. W przypadku dużego zachwaszczenia konieczne może być zastosowanie herbicydów.

Opryskiwanie preparatami chwastobójczymi należy wykonywać, kiedy owies znajduje się w stadium 5-6 liści aż do końca fazy krzewienia się. Ponadto należy zwrócić uwagę na dobór środka na chwasty, ponieważ owies charakteryzuje się dużą wrażliwością na niektóre substancje zawarte w herbicydach. Umiejętne stosowanie nowoczesnych środków przyniesie jednak optymalny efekt. Owies jest zbożem odpornym na choroby grzybowe, ale za to podatnym na ataki szkodników. Najczęściej występującymi szkodnikami są mszyce i skrzypionki.