Opryskiwanie zbóż preparatami chwastobójczymi

Zwalczanie chwastów w zbożu to coroczne wyzwanie dla rolników i producentów zbóż. Niestety, ale chwasty to rośliny, które trudno wyplewić z działki, a jeszcze gorzej jest, gdy mamy do czynienia z dużą powierzchnią uprawy. Niestety, ale wtedy zazwyczaj mechaniczne sposoby usuwania chwastów i metody ekologiczne okazują się niewystarczające i konieczne jest zastosowanie oprysków zbóż preparatami chwastobójczymi.

O czym należy pamiętać i co trzeba wiedzieć przy wykonywaniu tego zabiegu? Przede wszystkim istotne jest, aby dostosować porę roku do zastosowania oprysków. W przypadku zbóż ozimych zabieg opryskiwania preparatem chwastobójczym należy wykonywać jeszcze jesienią.

Najlepsze efekty przynoszą opryski kilka dni po siewie. Dlaczego trzeba to zrobić zimą i nie należy czekać z tym do wiosny? Otóż chwasty, takie jak na przykład miotła zbożowa, fiołek polny czy przytulia czepna zaczynają kiełkować jeszcze jesienią. Są wtedy słabe i wrażliwe na działanie oprysków, więc łatwiej jest je usunąć. W razie potrzeby zabieg można powtórzyć wiosną. Z kolei zboża jare, wysiewane wiosną, również opryskuje się wiosną, po siewie.

Ponadto warto monitorować uprawy zbożowe pod kątem zachwaszczenia terenu. Dzięki temu będzie można najlepiej dobrać termin zabiegu oraz wybrać odpowiedni preparat i jego dawkę. Należy również pamiętać, aby zabieg opryskiwania zbóż preparatami chwastobójczymi przeprowadzać przy korzystnych warunkach pogodowych. Nie należy wykonywać oprysków w dni wietrzne i deszczowe. Opryskiwanie zbóż preparatami chwastobójczymi jest bezpieczne dla rośliny uprawnej i nie wpływa negatywnie na plonowanie.