Pielęgnacja krzewów

Krzewy przy zachowaniu odpowiedniej pielęgnacji mogą stanowić wspaniałą ozdobę ogrodu czy działki. Ważne jest, aby kilka razy do roku wykonywać określone zabiegi pielęgnacyjne, dzięki którym krzew będzie mógł rosnąć i prawidłowo się rozwijać. Przedstawiamy kilka porad na temat pielęgnacji krzewów. Przede wszystkim należy pamiętać o przycinaniu pędów krzewów.

Ma to na celu nie tylko formowanie kształtu, ale również umożliwienie roślinie zdrowego wzrostu, zapobieganie nadmiernemu rozrastaniu się. Warto wiedzieć, że inaczej powinno wyglądać cięcie krzewu po posadzeniu, a inaczej w kolejnych latach. Ponadto przycinanie przebiega w odmienny sposób w przypadku krzewów iglastych, zrzucających liście na zimę czy kwitnących na pędach zeszłorocznych. Ważnym zabiegiem pielęgnacyjnym jest regularne podlewanie.

Trzeba pamiętać, że nie wszystkie krzewy mają mocno rozwinięty system korzeniowy i są w stanie pobierać wodę oraz składniki pokarmowe z głębi gleby w okresie suszy. W takich okresach zaleca się podlewanie krzewów raz na kilka dni. Obfitość podlewania powinna być uzależniona od rodzaju krzewu, etapu jego rozwoju oraz rodzaju gleby. Jak wiadomo, woda, promienie słoneczne oraz żyzna gleba nie zawsze są wystarczające do prawidłowego wzrostu roślin.

Znaczenie mają również składniki pokarmowe, które należy dostarczać roślinom. W przypadku krzewów, nawożenie jest konieczne, gdy roślina rośnie na słabych, mało żyznych glebach oraz kiedy krzew obficie kwitnie. Można stosować w tym celu zarówno nawozy naturalne, przygotowane samodzielnie, jak i preparaty, które można kupić w sklepach ogrodniczych.