Chwast – skąd się bierze?

Szkodniki i chwasty mogą skutecznie zakłócić piękny wygląd ogrodu. Co więcej, jeśli zaatakują rośliny uprawne, mogą znacząco wpłynąć na obniżenie plonowania. Mimo że nie siejemy nasion chwastów, to te i tak pojawiają się w naszym ogrodzie. Ich mechaniczne usuwanie często nie przynosi rezultatów, ponieważ po krótkim czasie wyrastają kolejne. Pora zatem odpowiedzieć na pytanie: skąd się biorą chwasty?

Otóż, trzeba wiedzieć, że chwasty to rośliny, które rozmnażają się w bardzo szybkim tempie. Nasiona zazwyczaj przenoszone są przez wiatr lub zwierzęta. To powoduje, że często nie mamy wpływu na ich rozsiewanie. I tak też nierzadko się zdarza, że pomimo dokładnie wypielonego ogrodu, chwasty występują, ponieważ rosną one w najbliższym otoczeniu naszej działki. Nasiona przenoszone są przez wiatr z ogrodu sąsiadów lub ze ścieżki bądź rowu mieszczącego się w sąsiedztwie ogrodu.

Zdarza się również, że rolnicy i ogrodnicy nie usuną całkowicie pozostałości po usuwanych chwastach, zwłaszcza w okresie jesieni z myślą, że nie stanowią już one zagrożenia oraz że zostaną zniszczone przez warunki atmosferyczne. Niestety, ale trzeba pamiętać, że to również przyczynia się do rozrastania się chwastów.

W przypadku roślin uprawnych duże znaczenie ma również materiał siewny. Często rolnicy nie zwracają uwagi czy materiał siewny nie jest zanieczyszczony. Wtedy chwasty są siane wraz ze zbożem czy roślinami okopowymi. Dlatego ważne jest, aby dokładnie sprawdzać, czy materiał siewny jest czysty i nadaje się do wysiewu.