Dymnica pospolita a gwiazdnica pospolita czym się różnią?

Zarówno dymnica pospolita, jak i gwiazdnica pospolita, to chwasty powszechnie występujące w uprawach na terenie naszego kraju. Co to za chwasty i czym się od siebie różnią? Dymnica pospolita to nieduży chwast rosnący w kępkach. Pojawia się wraz z nadejściem wiosny i kwitnie aż do jesieni. Liście dymnicy są dosyć charakterystyczne i przypominają nieco nać marchwi – są pierzastodzielne, o szarawo-zielonej barwie. W okresie kwitnienia, który przypada od maja do września, występują drobne kwiatki ułożone w grona w kolorze różowym, jasnofioletowym, a czasem także ciemno-bordowym.

Jest to chwast dosyć uciążliwy w zwalczaniu, ponieważ jedna roślina jest w stanie wytworzyć nawet 400 nasion. Co więcej, zachowują one zdolność do kiełkowania przez ponad 10 lat. Ponadto jest to roślina szkodliwa, ponieważ ogranicza rozwój roślin uprawnych, zabierając im duże ilości wody, składników pokarmowych oraz związków mineralnych. Poza tym zawiera substancje o działaniu trującym dla zwierząt hodowlanych. Najczęściej występuje w zbożu, roślinach okopowych oraz kukurydzy. Do zwalczania tego chwastu stosuje się herbicydy z serii Chwastox.

Z kolei gwiazdnica pospolita to roślina z rodziny goździkowatych. Najczęściej można ją spotkać w glebach żyznych, zasobnych w azot, o dużym stopniu wilgotności. Jest to nieduży chwast, ponieważ osiąga wysokość od zaledwie pięciu do dwudziestu centymetrów, chociaż łodygi mogą urosnąć nawet na pół metra. Cechą charakterystyczną gwiazdnicy pospolitej jest to, że łodygi rosną po powierzchni gruntu, rzadziej wznoszą się ku górze.

Liście są małe o owalnym lub lekko wydłużonym kształcie, o zaostrzonych końcach. Kwiaty przybierają formę gwiazdkowatą. Gwiazdnica pospolita to chwast, który bardzo szybko się rozprzestrzenia i osłabia w ten sposób rośliny uprawne. Skuteczne zwalczanie, podobnie jak w przypadku dymnicy pospolitej, polega na zastosowaniu preparatów chwastobójczych Chwastox.

https://www.ziemovit.pl/kalendarz/lipiec