Stosowanie środków chwastobójczych przed zbiorami

Chwasty to rośliny dosyć ciężkie do wyplewienia, o czym z pewnością przekonało się wielu rolników i plantatorów. Mocno rozwinięty system korzeniowy, odporność na warunki atmosferyczne oraz szybkie rozprzestrzenianie się nasion powoduje, że zwalczanie chwastów staje się czasochłonne i wymaga sporego wysiłku.

Niestety, ale najczęściej metody mechaniczne nie przynoszą oczekiwanych rezultatów i jedynym możliwym rozwiązaniem jest zastosowanie środków chwastobójczych. Zazwyczaj opryskiwanie tego typu preparatami odbywa się po przed siewem lub tuż po.

Czasem jednak istnieje potrzeba zastosowania środków chwastobójczych przed zbiorami, czy można rozważać taką możliwość? Otóż opryskiwanie roślin uprawnych środkami na chwasty przed zbiorami w dużym stopniu jest uzależnione od rośliny uprawnej. Przykładowo nie zaleca się stosowania preparatów chwastobójczych przed zbiorami truskawek. Opryski tych owoców należy wykonać do okresu kwitnienia.

Z kolei uprawy zbóż czy drzew owocowych można opryskiwać przed zbiorami. Należy jednak zwrócić uwagę na etykietę środka chwastobójczego i zamieszczone na niej instrukcje. Powinna znajdować się tam informacja, że producent dopuszcza taką możliwość oraz dokładnie określone terminy wykonania zabiegu. Zazwyczaj tego typu preparaty, oprócz działania chwastobójczego, zawierają również składniki, które przyspieszają wzrost i dojrzewanie roślin uprawnych. Warto wiedzieć, że w przypadku zbóż, opryski wykonane przed zbiorem powodują, że zboże nie powinno być wykorzystywane jako materiał siewny.