Nawożenie trawy

Soczyście zielona trawa w ogrodzie to marzenie wielu właścicieli ogrodów. Nie wszyscy wiedzą, że regularne podlewanie i koszenie nie jest wystarczające. Zatem w czym tkwi sekret? Przede wszystkim w stosowaniu nawozów. Nawożenie trawy to bardzo ważny zabieg pielęgnacyjny.

Dzięki składnikom mineralnym zawartym w nawozach trawa zyskuje ładny, zielony kolor oraz staje się bardziej odporna na warunki atmosferyczne, na przykład suszę czy niskie temperatury. Przedstawiamy kilka istotnych informacji na temat nawożenia trawy. W sklepach ogrodniczych mamy szeroki wybór preparatów do nawożenia trawy – można kupić uniwersalne nawozy stosowane w ogrodnictwie lub środki przeznaczone wyłącznie do nawożenia trawników. Warto pamiętać, aby wybierać nawozy w postaci granulowanej lub płynnej, ponieważ nawozy pyliste są dosyć trudne do stosowania.

Ogrodnicy zalecają nawożenie trawy nawozami o działaniu długotrwałym. Dzięki temu jeden zabieg nawożenia odżywia trawę nawet na 3 miesiące, ponieważ związki mineralne rozkładają się wolniej. Nawożenie trawnika należy wykonywać nawet kilka razy w ciągu jednego okresu wegetacyjnego. Najlepszym rozwiązaniem jest stosowanie za każdym razem innego rodzaju nawozu, dzięki czemu dostarczone zostaną do gleby wszystkie potrzebne składniki mineralne.

Pierwsze nawożenie trawy należy wykonywać jeszcze w marcu. Można zastosować wtedy nawozy wiosenne, o wysokiej zawartości azotu, fosforu i potasu. Kolejne nawożenie należy powtórzyć po upływie około 2-3 miesięcy. Ważne jest, aby nie stosować nawozów w okresie suszy i upałów.

Następnie zabieg należy wykonać jesienią, aby zabezpieczyć trawę przed nadejściem zimy.