Chwasty to rośliny bardzo uciążliwe w zwalczaniu, dlatego też często jedynym skutecznym rozwiązaniem jest zastosowanie oprysków preparatem chwastobójczym. Przedstawiamy kilka porad na temat wykonywania tego zabiegu.

Z uwagi na to, że są to środki chemiczne, należy zachować szczególną ostrożność i zastosować się do kilku zasad. Po pierwsze, należy odpowiednio dobrać preparat do rodzaju uprawianej rośliny, jej fazy rozwoju oraz rodzaju chwastu. Warto wiedzieć, że wśród środków chwastobójczych można znaleźć takie, które działają dolistnie, doglebowo lub doglebowo-dolistnie. Przed przystąpieniem do wykonywania oprysków należy dokładnie przeczytać zalecenia producenta zamieszczone na opakowaniu. Powinna być tam określona minimalna i maksymalna dawka preparatu, której należy bezwzględnie przestrzegać.

Poza tym opryskiwanie roślin uprawnych preparatem chwastobójczym należy wykonywać przy odpowiednich warunkach atmosferycznych. Nie można wykonywać zabiegu w deszczowy dzień, gdyż woda spłucze z liści rozpylony preparat. Należy wybierać dni bezwietrzne. Wiatr mógłby znosić krople oprysku w przeciwnym kierunku. Należy również pamiętać, że nie powinien to być zbyt ciepły dzień, gdyż mogłoby dojść do uszkodzenia lub poparzenia uprawianej rośliny.

Z punktu widzenia rolnika,  istotne jest, aby na czas przeprowadzenia zabiegu ubrać odzież ochronną całkowicie zasłaniającą ciało. Kontakt z preparatem mógłby grozić poparzeniem skóry, dlatego należy zachować szczególną ostrożność i unikać kontaktu ze skórą i oczami.